RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Pendidikan Islam
Kelas : Kelas Bermasalah Pembelajaran Persona
Masa : 7.30 - 8.30 pagi
Tarikh : 21 Mac 2014
Bilangan Murid : 7 orang
Bidang : Akhlak Islamiah
Tajuk : 5.0 Adab Selepas Bangun Tidur
Standard Kandungan : 5.1.1 Memahami dan mengamalkan adab-adab
tidur
Standard Pembelajaran : 5.1.2 Menyatakan adab-adab selepas bangun
tidur
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat:
- Menyebut 4 adab selepas bangun tidur
- Membaca doa selepas bangun tidur
- Menghafaz doa selepas bangun tidur
Pengetahuan Sedia Ada : ◙ Murid telah mempelajari adab sebelum tidur
◙ Murid pernah / telah mengamalkan adab-
adab tidur
Gabung Jalin : Ibadah
EMK : 1) Keusahawanan - kesungguhan (menghafaz
doa)
2) Kreatif - menggunakan imaginasi menyebut
adab-adab selepas bangun tidur
Penyerapan Ilmu : Bahasa Melayu, Matematik
Penerapan nilai : 1) Menjaga Kesihatan
2) Menjaga Kebersihan
Kemahiran : Menyebut, membaca, menyusun
Kemahiran Berfikir : 1) Menyenaraikan adab-adab selepas bangun
tidur
2) Mengenal pasti adab-adab selepas bangun
tidur
Bahan Bantu Belajar : LCD, Power Point, Kad potongan ayat
Langkah / Masa
|
Isi Pembelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan, BBM dan EMK
|
Pendahuluan
3 minit
|
Doa belajar
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزاءن رحمتك يا أرحم الرحمين. رب اشرح لي صدري ويسر لي أمري واحلل عقدة من لساني يفقحوا قولي
أشهد أن لا إله إلاَّ الله و أشهد أن محمد رسول الله
|
|
Nilai:
kebersamaan
|
1.0 Fasa Persediaan
| |||
1.1 Pemerhatian
(Set Induksi)
5 minit
|
Gambar
Soalan:
Apa yang kamu lihat dalam gambar ini?
|
1.1.1 Murid diminta
melihat gambar
yang dipaparkan
1.1.2 Sumbang saran
murid berkaitan
gambar yang
dipaparkan
1.1.3 Jawapan murid
dikaitkan dengan isi
pembelajaran
|
Kecerdasan:
BBM:
Kaedah:
|
1.2 Analisis
(Langkah 1)
10 minit
|
Adab-adab selepas bangun tidur
|
1.2.1 Murid diminta
melihat paparan di
skrin gambar
beberapa perlakuan
individu
1.2.2 Sumbang saran
murid berkaitan
gambar yang
ditunjukkan
1.2.3 Penerangan
mengenai adab-
adab selepas
bangun dari tidur
1.2.4 Murid mengenal
pasti adab-adab
selepas bangun
tidur
|
Kemahiran berfikir:
Kaedah:
BBM:
Nilai:
|
2.0 Fasa Imaginasi
| |||
2.1 Penjanaan
Idea
(Langkah 2)
10 minit
|
Adab selepas bangun tidur
|
2.1.1 Murid diminta
melihat slaid dan
mendengar
penerangan guru
tentang adab
selepas bangun tidur
2.1.2 Murid diminta
membaca adab
selepas bangun
tidur berulang kali
secara kelas,
kumpulan dan
individu
|
Kemahiran belajar:
BBM:
Nilai:
|
3.0 Fasa Perkembangan
| |||
3.1 Penambah
baikan
(Langkah 3)
10 minit
|
Doa selepas bangun tidur
|
3.1.1 Murid diminta
membaca doa yang
dipaparkan dengan
bantuan guru secara
latih tubi.
3.1.2 Murid diminta
membaca makna
doa selepas bangun
tidur secara kelas,
kumpulan dan
individu
3.1.3 Latih tubi membaca
doa selepas bangun
tidur secara kelas,
kumpulan dan
individu
|
Kemahiran:
Kaedah:
BBM:
Nilai:
|
3.2 Menilai
(Langkah 4)
15 minit
|
Doa selepas bangun tidur
|
3.2.1 Murid diberi
Potongan doa
selepas bangun
tidur
3.2.2 Murid diminta
menyusun potongan
doa menjadi doa
selepas bangun tidur
yang lengkap
3.2.3 Murid diminta
membentangkan
hasil kerja kumpulan
dengan membaca
doa yang telah
lengkap
3..2.4 Latih tubi membaca
doa secara kelas,
kumpulan dan
individu
|
BBM:
Kaedah:
Nilai:
|
4.0 Fasa Tindakan (7 minit)
| |||
4.1 Pelaksanaan
|
Penutup Kognitif
|
4.1.1 Murid diminta
menyebut semula
adab-adab yang
telah dipelajari
4.1.2 Murid diminta
menyebut semula
doa selepas bangun
tidur
| |
4.2 Amalan
berterusan
|
◙ Penutup sosial:
◙ Kerja lanjutan:
|
4.2.1 Murid diingatkan
supaya
mengamalkan
adab-adab selepas
bangun tidur
4.2.2 Lembaran kerja
diedarkan untuk
tugasan lanjutan
|
Nilai:
◙ Berazam
mengamalkan
doa bangun
tidur
|
Slots Casino Site - Lucky Club Live
ReplyDeletePlay slot machines and get bonus luckyclub.live money, win up to €500 with our amazing Slots Casino site. Grab a welcome bonus of 150% up to €500 at Slots Casino.